Thursday, September 22, 2011

ورود سرداری دیگر به جمع سرداران حاضر در ورزش کشور. سردار رویانیان مدیر عامل تیم پرسپولیسبعد از واقعه 22 بهمن 1357 ورزش کشور رفته رفته از وجود متخصصین و مدیران لایق و دلسوز ورزشی تهی گشته و مدیریت ورزش و ریاست فدراسیونهای ورزشی را نمایندگان مجلس که اکثرا هیچ سابقه ای در زمینه ای مدیریت ورزشی نداشتند ، قبضه کرده و همچون ارث پدری در اختیار گرفتند .
بعد از جنگ کم کم پای مقامات امنیتی و اطلاعاتی و افرادی به اصطلاح سردار در سپاه پاسداران هم در عرصه ورزش باز شد .این افراد و سرداران سپاه رفته رفته اختیار ورزش و باشگاه های فوتبال را در اختیار گرفتند و برخی از انان با رخنه در فدراسیونها خاصه فدراسیون فوتبال دارای جایگاهی شدند که لیاقت ان سمت و جایگاه را نداشته اند .
بسیاری از این افراد هیچگونه سابقه ای در زمینه مدیریت ورزشی نداشتند و تنها عامل سوق دادن این سرداران به عرصه ورزش کنترل ورزش کشور به سلیقه خود و نظام جمهوری اسلامی  و منفعت طلبیهای مالی بوده است .
با این حال حضور افرادی از سیاسیون و سرداران سپاه و برخی از مقامات امنیتی و اطلاعاتی در امر ورزش باعث نگرانی شدید بسیاری از دلسوزان و کارشناسان ورزش کشور شده است و برخی از این دلسوزان گاها از سر دلسوزی هم نسبت به دخالت سیاست و سیاسیون و سرداران سپاه و مقامات امنیتی و اطلاعاتی اخطارهای داده اند و از سیاسی تر شدن ورزش کشور ابراز نگرانی کرده اند .
اما افرادی از طبقه سرداران سپاه همچون سردار حسین الله کرم از اعضاء انصار حزب الله نظری دیگر دارد. سردار حسین الله کرم در این باره گفته است :معتقدم افراد ورزشی به تنهایی نمتوانند استراتژی سیاسی کشور را در ورزش پیاده کنند . . . ما در جهان کنونی برای دست یافتن به حقوق خودمان خصوصا حقوقی که امروز متصور میکنیم (حقوق هسته ای )در تلاش هستیم با حضور سیاسیون در ورزش ، میتوانیم از ظرفیتهای ورزش کشور هم برای احیای این حقوق استفاده کنیم ...
اما علی رغم هشدارها و اخطارهای دلسوزان و کارشناسان در امر ورزش مبنی بر عدم حضور سیاسیون و سرداران سپاه پاسدران  بی تجربه و نالایق در عرصه ورزش خصوصا فوتبال انهم در سطح لیگ برتر کشور حضور این اقایان از مدتها پیش اغاز شده است .
سردارانی چون اکبر غمخوار ، مصطفی اجورلو ، کریم ملاحی ، علی صلاحی ، هاشم غیاثی راد ، ناصر شفق ، شاکری ، شهریاری ، حسین هدایتی و . . . از جمله افرادی هستند که تا کنون پست مدیر عاملی در تیم های مختلف فوتبال را در سطح لیگ بر تر داشته اند .
اما سوای این سرداران  که به عنوان مدیرعامل در تیم های فوتبال حضور داشتند ،( سردار عزیز محمدی )هم از ان جمله سردارانی است که مدتهاست در فدراسیون فوتبال دارای سمت است و سمت کنونی وی رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران میباشد .و به بواسطه این سردار سپاه بود که برخی از نزدیکان درجه اول ایشان به فدراسیون فوتبال راه پیدا کرده در تیم های پایه ملی ایران( نوجوانان ، جوانان ) دارای سمت سر مربی گری شدند و نتیجه انکه این تیمها علی رغم شایستگی های بسیار و وجود استعدادهای فروان در وجود بازیکان ان تیمها در عین ناباوری بخاطر مدیریت اشتباه و غلط و نداشتن تجربه کافی سرمربی چندی پیش  در مرحله اول   از گردونه مسابقات  حذف شدند .
سردار عزیز محمدی درباره حضور نظامیان در فوتبال قبلا چنین اظهار کرده بود که : من به سردار بودم افتخار میکنم و هر چی دارم از خدمت به نظام بوده . . . حضور نظامی ها باعث رعایت نظم و انظباط در فوتبال میشود .
همچنین وجود برخی از افراد دارای سوابق امنیتی و اطلاعاتی در ورزش و فوتبال مانند (مهدی تاج) که یکی دیگر ان سرداران بوده که راه یافتن وی ابتدا به هیت مدیره تیم سپاهان اصفهان و بعد به فدراسیون فوتبال بسیار سوال برانگیز و مرموزانه بوده است .
سردار حسین هدایتی هم از جمله سرداران سپاه است  که صحبتهای از سوابق اطلاعاتی و امنیتی وی نیز وجود دارد پس از حضور سوال برانگیز وی در هیت مدیره تیم فوتبال پرسپولیس و تملک باشگاه استیل اذین بود که به شهرت رسید. یکی از دلایل بر سر زبان افتادن این سردار سپاه (حسین هدایتی ) مولتی میلیادر بودن این سردار است .در زمانی که در هیت مدیره تیم پرسپولیس بود با صرف مبالغ بسیار سعی در خرید بازیکن برای تیم و پرداخت بدهی های تیم را داشت و با وجود همان منابع مالی زیاد ومعلوم نیست از کجا امده اقدام به خرید امتیاز باشگاه استیل اذین نمود .این سردار قبل از انکه تاجر و کارخانه دار شود و صاحب اسم در فوتبال مسول پرسنلی سپاه ناحیه 10 تهران بوده و همچنین عضو بسیج مقاومت پایگاه مالک اشتر هم بوده است .
حجت الاسلام علی پور اخوندی که پیشتر از این در دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران مشغول به کار بوده و اکنون معاون فرهنگی فدراسیون فوتبال ایران است .
سال گذشته بود که سید محمد حسین نعمتی ، سرپرست کانون بسیج فوتبال تهران در گفتگویی با ایرانا خبر از ایجاد پایگاه های بسیج در باشگاه های فوتبال را داد و ان را خواسته خود باشگاه ها دانسته بوده است .
فوتبال سیاسی نمیخوایم نمیخوایم ...
این شعاری است که بارها بارها تماشا چیان مسابقه 2 تیم پرسپولیس و استقلال در مسابقات قبلی سر داده اند .
حضور پر رنگ چهرهای سیاسی در فوتبال تا کنون بارها و بارها با نارضایتی هواداران فوتبال مواجه شده است .اما ورزش کشور تقریبا کاملا سیاسی شده است و بیم ان میرود که ورزش ایران از طرف کنفدراسیون جهانی المپیک  و برخی فدراسیونهای ورزشی جهانی هم محروم از شرکت در مسابقات شود .عمده بهانه این تحریمها دخالت دولت و سیاست  در ورزش  ایران وعدم حضور ورزشکاران ایرانی با رویاروی با تیمها و  ورزشکاران اسرائیلی می باشد .
حضور یک سردار دیگر در تیم فوتبال پرسپولیس
تقریبا یک هفته از شکست تیم فوتبال پرسپولیس (پیروزی ) از رقیب دیرینه و سنتی اش استقلال میگذرد .این تیم که در ماه های اخیر کانون شگفتی بوده ، انهم بخاطر اختلافات علی دائی مربی موفق تیم پرسپولیس  با حبیب کاشانی سرپرست موقت تیم ، نوع انتخاب شدن حمید استیلی به عنوان سر مربی تیم و کنار گذاشتن علی دایی ، ناکامی های این فصل فوتبال تیم پرسپولیس علی رغم دارا بودن بازیکان نامدار و مطرح ،   که از برخی شگفتیهای این باشگاه بوده است که  باز با خبر استعفاء حبیب کاشانی و انتصاب یک سردار دیگر به عنوان مدیر عامل در مرکز توجهات و شگفتی قرار گرفت .
پس از باخت تیم پرسپولیس و تحت فشار بودن هیت مدیره و خصوصا حبیب کاشانی و با وجود اعلام مخالفت وسیع و صریح هواداران در ورزشگاه آزادی و انعکاس ان در برنامه ورزشی و فوتبالی و بسیار پرطرفدار 90 حبیب کاشانی به دیدار وزیر ورزش رفته و با او در یک جلسه به گفتگو میپردازد و بعد از جلسه حبیب کاشانی استعفاء خود را اعلام مینامید. پیش از این نیز هواداران تیم پرسپولیس در چندین مرحله خواستار جدایی حبیب کاشانی از این تیم بوده اند و حتی تجمعاتی هم در مقابل دفتر و ساختمان هیت مدیره تیم داشته اند. این درحالی است که حبیب کاشانی که عضو شورای شهر تهران نیز بوده در زمره افراد نزدیک به احمدی نژاد رئیس جمهور ایران  قرار داشته و بارها و بارها از سوی احمدی نژاد تشویق به ادامه کار با جدیت شده بود و حال که احمدی نژاد در سفر به امریکا بوده این جلسه برقرار و کاشانی استعفاء میدهد . استعفاء حبیب کاشانی به دلیل بروز اختلافات میان وی و وزیر ورزش بوده است .  کاشانی در متن استعفاء خودنوشته است که کناره گیری وی علی رغم پیغام رئیس جمهور احمدی نژاد قبل از سفر به امریکا مبنی بر ادامه فعالیت انهم با جدیت بوده است .و باید منتظر بود و ماند تا شاهد واکنش احتمالی  احمدی نژاد در این مورد  پس  از بازگشت  سفر امریکا باشیم .  با استعفاء حبیب کاشانی یکی دیگران ازسرداران بی تخصص در امر ورزش به سمت مدیر عاملی تیم فوتبال پرسپولیس انتخاب میگردد. به همراه سردار رویانیان مدیر عامل جدید تیم برخی چهرهای سیاسی نیز وارد میدان میشوند . از ان جمله میتوان به نام ، لطف الله فروزنده رئیس جدید  هیت مدیره تیم پرسپولیس و  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دولت احمدی نژاد و قائم مقام جمعیت ایثارگران  اشاره کرد .برخی شایعات هم حکایت از ان دارد که نامبرده از زمان اعتراضات و قیام مردمی بر علیه تقلب و کودتا در انتخابات همرام با گروه تحت امرش و سایر مقامات رده بالای گروه در فرماندهی و مدیریت سرکوب متعرضین دست داشته اند .دیگر عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس محمد حسین نژاد فلاح نماینده شهرستان ساوجبلاغ در مجلس است و از اعضاء قدیمی سپاه پاسداران که پیشتر از این هم سابقه عضویت در هیت مدیره تیم فوتبال پرسپولیس را داشته است .  از کل اعضاء هیت مدیره تیم فوتبال مطرح پرسپولیس فقط 2 نفر از جنس و اهالی فوتبال بودند ان هم علی پروین و محمد پنجعلی .این انتصابات  در حالی صورت گرفت که افرادی بسیار لایق و کاردان و ورزشی و دلسوز وجود داشتند که میتوانستد در این هنگامه اشفته بازار ورزش ایران و فوتبال خصوصا تیم پرسپولیس ،سکان هدایت این تیم مطرح و نامدار را در کنار علی پروین و محمد پنجعلی  بدست بگیرند و ان را مدیریت کنند . البته همزمان با تحولات در تیم  فوتبال پرسپولیس اتفاق مشابهی هم در تیم فوتبال استقلال تهران رخ داده و از میان 7 عضو جدید هیت مدیره این تیم فقط 2 فوتبالیست قرار دارند و الباقی اقایان از میان نیروهای سیاسی انتخاب شده اند که 3 تن از انان نماینده مجلس هستند .
سردار رویانیان کیست و از کجا امده
کمتر کسی است که با نام و چهره سردار رویانیان اشنا نبوده باشد .
سردار رویانیان در سال 1361 وارد کمیته شهرستان نور از توابع  استان مازندارن میشود .سپس بعد از مدتی به سمت فرماندهی کمیته شهرستان نور دست می یابد .ولی پس از ادغام کمیته های انقلاب اسلامی و شهربانی تحت نام نیروی انتظامی به عنوان فرمانده نیروی انتظامی شهرستان نور و سپس به عنوان فرمانده نیروی انتظامی استان مازنداران منصوب میشود .سردار رویانیان به عنوان اولین فرمانده پلیس تازه تاسیس 110 منصوب شده و ا ز سال 1380 رئیس مرکز فوریتهای پلیس بوده است اما باز پس از مدتی در قامت فرمانده پلیس راه کشور ظاهر شده و در جایگاه فرماندهی پلیس راه کشور قرار میگیرد و تا سال 1384 در این سمت باقی بوده است .سردار رویانیان فرمانده اسبق پلیس راه کشور و راهنمایی و رانندگی از سال 1386 با حکم احمدی نژاد رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور میشود . . .
سردار رویانیان پیش از این در زمان اعتراضات و قیام مردمی به نتایج تقلب در انتخابات سال 1388 و کودتای سپاه  گفته بود : یک عده اشغال میگویند این رهبر ، نظام و قانون را باید تغییر داد . مگر ما مرده ایم . . . کسانی که با اوباما ، بوش . . . دستشان در یک کاسه بوده  مگر میگذاریم در این کشور علی (خامنه ای ) تنها بماند شهدا و خانواده شهدا اجازه نمیدهند. با این حال برخی مدعی هستند که سردار رویانیان از حامیان احمدی نژاد است .
حال باید منتظر ماند و دید که اینده چه سرنوشتی را برای ورزش و فوتبال ایران و خصوصا تیمهای فوتبال پرسپولیس و استقلال رقم میزند .تیمهای که بعد از انقلاب به ناحق توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران مصادره شده و اکنون متعلق به دولت است و دولت هم با بی کفایتی های متعدد خود  ضربه بر  پیکره  نامقاوم ورزش و فوتبال و 2 تیم پر طرفدار پرسپولیس و استقلال زده است .
مهرداد حیدرپور 9/22/2011

No comments:

Post a Comment